
SANTYKIŲ DIALOGAS: AŠ IR TU
- Paskelbė Ignas Genys
- Paskelbta 02/07/2018
Martino Buberio „Dialogo principas Aš ir Tu” nesiliauja stebinti savo tematikos aktualumu, atrodo, viskam, kas begali atsitikti mūsų gyvenime.
Mokslinis ir estetinis protas nėra visiškai nereikalingas, tačiau jo reikia tik tam, kad, sąžiningai atlikęs savo darbą, jis panirtų protą viršijančioje ir protingumą aprėpiančioje santykio tiesoje. — Martin Buber
Santykį su pasauliu Buberis išradingai padalina į dvi dalis. Jis sako, kad visame kame tėra du dalykai:
1) santykis AŠ-TU ir
2) santykis AŠ-TAI.
TAI pasaulyje gyvena priežastingumas, segmentavimas, sudaiktinimas, inercija ir atskirtumas. Tuo tarpu TU pasaulis pilnas gyvybės, pažeidžiamumo, neapibrėžtumo, visumos pajautimo ir tarpusavio susitikimo.
Kažkiek keista, kuomet skaitydamas taip poetiškai parašytą egzitencinę filosofiją randu kažką, kas gyva ir manyje. Kitaip, nei kitose filosofinėse knygose, kurios atrodo tenori paaiškinti kaip veikia pasaulis ir viską gražiai sudėlioti į stalčiukus, Buberis dalinasi gyva žinute, kuri dar skaitant raides pradeda keisti pasaulio suvokimą.
Žinutė, kurią šiandien nešiojuosi su savimi, yra apie mokymąsi gyventi pagal dialogo principą; apie buvimą santykyje, kuris galimas tik nustojus segmentuoti ir skaidyti – tik kai būnu su visuma to, kas priešais mane.