LogoLogo Light
  • Mokymai įmonėms
  • TIKRAS.
  • SEMINARAI
  • KONSULTACIJOS
  • STRAIPSNIAI
  • Mokymai įmonėms
  • TIKRAS.
  • SEMINARAI
  • KONSULTACIJOS
  • STRAIPSNIAI
Straipsniai

PERDEGIMAS DARBE – KAIP UŽKIRSTI TAM KELIĄ?

  • Paskelbė Ignas Genys
  • Paskelbta 23/05/2018

Interviu su 100verslininku.lt 

 

Kalbinu Igną Genį, vieną iš trenerių ir įkūrėjų projekto Perpatirti.lt. Šis projektas skirtas perdegimo prevencijos ir streso valdymo mokymams. Perdegimas darbe yra aktuali tema, apie kurią kalbama nepakankamai, nors net 60% įmonių darbuotojų teigia yra perdegę, o net 67% planuoja ieškoti naujo darbo metų bėgyje.  Taigi užkirtus laiku kelią organizacija sutaupys tiek pinigų, tiek, kas ne mažiau svarbu – išlaikys prasmės ir laimės jausmą  ir pozityvesnį bei produktyvesnį bendrą mikroklimatą komandoje – sėkmingo augimo garantą.

Perdegimo sindromas – tai fizinio, emocinio ir psichinio išsekimo būsena, kurią gali sukelti ilgalaikis stresas, didelis darbo krūvis, dideli reikalavimai (kartais – tai mūsų pačių sau keliami reikalavimai).

Palyginus visai neseniai įkūrei Perpatirti.lt projektą. Papasakok, prašau, apie tai kokias paslaugas teikiate, kokias problemas sprendžiate?

Ignas: Pirma mūsų programos dalis yra 4-8 val. trukmės patyriminiai mokymai įmonių komandoms, vadovams ir darbuotojams. Jų metu per gyvus, iš kėdės pakeliančius užsiėmimus, padedame dalyviams giliau patirti, kas vyksta mūsų prote ir kaip jį nuraminti, kokią žinutę mums siunčia emocijos ir pojūčiai. Mokymų metu išmokome dalyvius konkrečių technikų, kaip apsisaugoti nuo vidinio perdegimo.

Jau seniai nebetikime PowerPoint prezentacijų ir teorinių paskaitų efektyvumu – mums svarbu tikras ir apčiuopiamas rezultatas. Todėl siekiame, jog kiekvienas iš dalyvių iš tikrųjų, asmeniškai patirtų mokomas temas. Tik tokiu būdu ši informacija turi išliekamąją vertę ir gali būti realiai integruota į žmogaus gyvenimą.

Tačiau tai tik pirma mūsų programos dalis. Antra ne ką mažiau svarbesnė dalis yra individualios konsultacijos, kurias dalyviai gauna praėjus savaitei nuo mokymų. Jų metu kartu su asmeniniu koučingo treneriu dalyviai atranda savo ribojančius įsitikinimus ir keičia įprastą elgesio modelį. Suformuojamas veiksmų planas, mokymų metu kilusios įžvalgos integruojamos kasdienėje veikloje.

Kokios jūsų ambicijos? Kokia vizija?

Ignas: Mūsų vizija – žmonės, einantys į darbą žibančiomis akimis, kupini energijos ir nebijantys klysti, žmonės, žinantys, kaip padėti sau stresinėse situacijose, bei nuoširdūs ir gilūs santykiai tarp darbuotojų.

Rašote kad „Perdegimas apibrėžiamas kaip viena didžiausių 21-ojo amžiaus grėsmių sveikatai.“ – ir kad net 60proc. darbuotojų jaučiasi perdegę. Kaip atrodo tipiškas „perdegęs darbuotojas“? Ar jį lengva atpažinti? Ar jam pačiam lengva identifikuoti savo perdegimą? Kokie pagrindiniai simptomai?

Ignas: Pagrindinis simptomas, kuris pasireiškia artėjant prie perdegimo, yra negebėjimas nustoti dirbti. Kartais iš pažiūros gali atrodyti, kad žmogus nedirba fiziškai, tačiau kai viduje jis net ir laisvalaikio metu įsitempęs – planuoja “reikalus”, strateguoja – tai signalas, kad protas nebesugeba atpalaiduoti, ir laikas jį pradėti iš naujo to mokyti.

Perdegimą identifikuoti pačiam yra tikrai nelengva. Neretai tą pastebime tik tuomet, kai jau gerokai per vėlu ir traukinys būna įgijęs didelį pagreitį – artėjame link psichologinės krizės ar tiesiog fiziškai palūžtame.

Pagrindinė problema nėra ta, kad mes neturime pakankamai laiko poilsiui. Svarbiau yra tai, kad mes pamiršome kaip ilsėtis! Šiandienos darbo ir informacijos kultūroje mūsų protai ištisai įsijungę ir juos reikia iš naujo mokyti, kaip atsipalaiduoti.

Jūsų puslapyje nurodyta: kad jūsų metodas tai mokymasis per patyrimą – ką tai reiškia?

Ignas: Mums svarbu, kad žmonės, kurie ateina į mūsų mokymus, gautų realią naudą, ir kad tai pasijaustų jų asmeniniame gyvenime, darbe, kad pokyčius pastebėtų jų artimieji ir bendradarbiai. Todėl mokome per patyrimą. Esame sukūrę programą, kurioje kruopščiai atrinktos užduotys yra “gyvos” ir nepalieka erdvės intelektualiniam “vartojimui” – tenka pačiam įšokti į baseiną ir išmokti plaukti.

Nes faktiškai vienintelis būdas išmokti ko nors naujo – tai išgyventi, patirti. Tik tuomet galime integruoti ir įsisąmoninti žinias – iki tol viskas pasilieka proto lygmenyje. Čia kaip važiavimas dviračiu: jei jau kartą išmokai, nebėra poreikio skaityti knygas apie tai, kaip statyti kojas ant pedalų ir balansuoti… Nes visa tai jau moki ir niekas to nenuginčys!

Ar galėtum papasakoti apie technikas stresui įveikti ir apvaldyti, kurias gali pritaikyti kiekvienas savo darbe? Taip pat duoti patarimų, kaip nebūti perdegusiam, kaip pasiilsėti, kai, atrodytų, to laisvo laiko ne tiek ir daug?

Keletas paprastų, bet veiksmingų patarimų tiems, kas nori išvengti perdegimo:

  1. Miegas ir maistas – kad ir kaip nuobodžiai tai skamba – yra pats svarbiausias priešnuodis perdegimui. Svarbu pasirūpinti kad nei vieno, nei kito netrūktų.
  2. Pradėti dieną ramiai (užuot iššokę iš lovos it įgelti, 15 minučių pasvajokite ar paskaitykite gulėdami lovoje);
  3. Išmokti pasakyti “ne”. Tam svarbu suvokti savo ribas ir jas aiškiai iškomunikuoti.
  4. Bent 1 val. per dieną išjungti kompiuterį, telefoną, netikrinti pašto. Atkreipti dėmesį kas tada dedasi prote ir kaip jaučiatės.
  5. Užsiimti kūryba (o tai labai stiprūs vaistai nuo perdegimo!) – imkitės ko nors naujo, džiuginančio sielą, nesusijusio su darbais.
  6. Mokytis atpažinti streso užuomazgas – pastebėti kada jis kyla prote stebint save, lavinant emocinį intelektą.

Perdegimas yra nenuginčijamas signalas, jog kažkas gyvenime iškrito iš pusiausvyros. Svarbu šį signalą išgirsti ir į jį įsiklausyti. Galbūt tai proga išmokti kažko visiškai naujo ir įsileisti šviežią gūsį į savo gyvenimą?

Ankstesnis įrašas

PERDEGIMO SINDROMAS: KAI „VISKĄ GALIU“ PAKEIČIA „DAUGIAU NEBEGALIU“

Kitas įrašas

KAIP BAIMĖ GALI MAN PADĖTI?
Naujienlaiškis


https://www.facebook.com/perpatirti/
Scroll
© 2020 PER PATIRTĮ     apie mus    privatumo politika    pirkimo-pardavimo taisyklės    kontaktai